Info about British Shorthairs

Britská kočka má přátelskou, klidnou a vyrovnanou povahu. Je však velmi dominantní a nikdy příliš dotíravá. A i přes svou mírnou povahu si zachovává svérázný charakter a dá najevo, pokus je s něčím nespokojena. Britky zpravidla dobře vychází s ostatními kočkami i se psy a kontakt s ostatními členy domácnosti by jim tedy neměl být upírán. Britská kočka někdy celé hodiny prospí, ale zvláště ve skupině s ostatními kočkami dokáže být velmi vynalézavá.

Britská krátkosrstá kočka svým vzhledem připomíná plyšového medvídka. Je to kompaktní, rovnoměrně stavěná a silná kočka s mohutným a svalnatým tělem. Ocas je krátký a tlustý. Kulatá hlava s plnými tvářemi a se širokou lebkou je nesena na krátkém silném krku. Velké kulaté oči jsou posazeny daleko od sebe ve vodorovné poloze. Barva oka se u jednotlivých barevných variant liší. Nejčastější je však oranžová barva oka a nebo modrá u zbarvení colourpoint. Všeobecně platí, že čím tmavší barva oka, tím lépe. Malé uši jsou na vrcholku zaoblené a posazeny daleko od sebe tak, aby nerušily obrys hlavy. Srst je krátká, na omak pevná, hustá a pružná.

Britská krátkosrstá kočka většinou nevyžaduje mnoho péče o srst. Kartáčování jednou týdně postačí k udežení srsti v dobrém stavu. Pouze v období línání (tj. na jaře a na podzim) je nutné srst pročesávat důkladněji a zbavovat jí tak mrtvých a uvolněných chlupů. Při péče o oči a uši nevyžaduje britská krátkosrstá kočka jen malou péči. Postačí ji pravidelné čištění očí (např. borovou vodou nebo jiným speciálním přípravkem) a uší.

Britská krátkosrstá kočka se chová ve všech existujících plných barvách: modré, lilové, černé, čokoládové, krémové, červené, bílé a také ve všech želvovinových varietách. Některé barevné variety (skořicová a plavá), ale zatím nejsou u FIFe uznávané.

U britských koček se vyskytují také tabby kresby: mramorovaná (blotched nebo classic), tygrovaná (mackerel), tečkovaná (spotted) a habešská (ticked tabby). V zásadě jsou v kresbách možné všechny jmenované plné barvy s vyjímkou bílé.

Particolours (dvoubarevné) je společné označení pro britské krátkosrsté kočky s bílými skvrnami. Hlavní barva může být jak plan, tak s tabby kresbou. Kočka bicolor má být s jedné třetiny až poloviny bílá, pokud možno se skvrnou ve tvaru obráceného V přes obličej a čelo. Stejný požadavek se uplatňuje i u variety tricolor (želvovinová s bílou). Harlekýn má v srsti přibližně dvě třetiny až devět desetin bílé barvy. Barva se smí objevovat pouze na hlavě, na ocase a v několika málo skrvnách po těle. Varieta van je ještě bělejší než harlekýn: většinou má zbarvený pouze ocas a jednu nebo dvě skvrny na hlavě.

Termínem stříbřitá se označují kočky se nstříbřitě bílou podsadou a s tabby kresbou, zatímco označení kouřová se používá pro plně zbarvené kočky se stříbřitě bílou podsadou. Velmi populární je zejména zbarvení černě stříbřitá tečkovaná a černě stříbřitě mramorovaná.

U zbarvení colourpoint je vlastní barva vytlačena do koncových, a tedy chladnějších částí těla. Jde o uši, masku, tlapky a ocas (popř. u kocourů šourek). Zbalé části těla zůstavají bílé. Colourpointi se rodí vždy bílí a barevné odznaky se u nich projevují teprve postupně. Colourpointi se vyskytují v různých barevných varietách, převážně ve stejných jako plnobarevné britky a existuje také tabby varienta. Colourponti se vyskytují i ve zbarvení bicolour a se stříbřitou kresbou. Tyto dvě zbarvění zatím nejsou bohužel uznánány.


Standart podle FIFe

Body Size: large to medium.
Shape: muscular, cobby, broad chest, shoulders and back strong and solid
Head Shape: round and massive with a broad skull.
Nose: short, broad and straight with a slight indentation, but not a stop as in the “Exotic”.
Chin: strong.
Neck: head set on a short, very strong and well-developed neck
Ears Shape: mall and slightly rounded at the tips.
Placement: set wide apart
Eyes Shape: Large, round, wide open.
Placement: set wide apart.
Colour: depends on the colour of the coat – copper or deep orange, blue, odd eyed, green or bluegreen, green is preferred
Legs Shape: short and strong.
Paws: round and firm
Tail Size: short and thick.
Shape: lightly rounded at the tip
Coat Texture: short and dense, not lying flat and with a good undercoat, fine texture should be crisp to touch.
Colour: every hair should be uniform in colour down to the roots, except of tabby and silver varieties

Barvy, které chováme:

Modrá:
blue
Krémová:
cream
Modře želvovinová:
bluetortie
Lilově želvovinová:
lilactortie
Modrá s odznaky:
bluepoint
Lilová s odznaky:
lilacpoint
Čokoládová s odznaky:
chocolatepoint
Lilově želvovinová s odznaky:
lilactortiepoint
Modrá s odznaky s kresbou:
bluetabbypoint
Lilová s odznaky s kresbou:
lilactabbypoint
Čokoládová s odznaky s kresbou:
chocolatetabbypoint
Zlatě stínovaná:
goldenshaded

 


MVDr. Petra Černá, MRCVS

Brno, Czech Republic
Tel: +420 724 135 007

e-mail: royalangel@seznam.cz

personal FB: petra.royalangel
FB fanpage: royalangel.cz